top of page

Мене звуть Біла Анастасія. Мені 15 років. Я мешкаю у маленькому мальовничому містечку Іллінці, що на Вінниччині. Я учениця десятого класу Іллінецької школи-гімназії №2. Коли я почула про проект організації OWL, то зразу ж задумалася, а що я насправді знаю про українців, що мешкають у Канаді?

125 років тому, у 1892 році, перші українці досягли берегів такої далекої Канади, і з тих пір ця прекрасна і велична країна стала їхньою другою домівкою, їхньою Батьківщиною. Але тим не менш, Україна залишилася в душі не лише тих, хто приїхав з України, але й тих, хто народився вже на теренах Канади. Вони живуть з Україною в серці, говорять українською мовою, зберегли традиції та культуру своїх пращурів.

            З нагоди цієї події – святкування 125-річчя перших українських поселень у Канаді та 150-річчя Канади – канадсько-українська організація O.W.L Open World Learning оголосила конкурс серед української молоді, у якому я теж вирішила взяти участь.

            Багато канадців українського походження зробили величезний внесок у розвиток та розквіт своєї держави в різних галузях науки і техніки, політики та економіки, культури і спорту. Серед них багато жінок. Однією з таких видатних особистостей є Роберта Лінн Бондар. Її батьки переїхали до Канади з України з міста Городенка, що на Івано-Франківщині. Не дивлячись на те, що Роберта народилася вже у Канаді у місті Су-Сент-Марі (4 грудня 1945 року), вона добре володіє українською мовою. Ще навчаючись у школі, Роберта захопилася біологією та астрономією, що і зіграло ключову роль у її подальшому виборі професії.

 

            У дитинстві Роберта Бондар мріяла стати вчителькою, але пов’язала своє життя з медициною та, як не дивно, космосом. Після закінчення університету Ґвелф у провінції Онтаріо вона продовжила дослідницьку діяльність з нейрології та нейробіології, одержала кілька наукових ступенів, серед яких ступінь магістра у галузі експериментальної патології, ступінь доктора наук у галузі нейробіології, ступінь доктора медичних наук у галузі нейрології. Роберта Лінн Бондар, досягнувши успіху на теренах медицини, не зупинилась на досягнутому, а зазіхнула на космос. Вона освоїла управління літаком, пройшла підготовку до космічних польотів у НАСА і 22 січня 1992 року ця смілива жінка здійснила свою мрію про політ у космічний простір. Після повернення на Землю Роберта написала книгу «Торкаючись Землі» (“Touching the Earth”). Крім наукових інтересів ця дивовижна жінка мала багато захоплень, таких як: підводне плавання, парашутний спорт, велоспорт, польоти на повітряних кулях, риболовля, походи пішки та на лижах,  фотографування. До речі, її фотовиставка «Мрії та реальність» (“Dreams and Reality”) мала великий успіх.

            Роберта Лінн Бондар є володаркою багатьох урядових нагород, почесним доктором більш ніж 20 університетів США і Канади, членом конгресу українців Канади .У місті, де вона народилася, на її честь названо парк. Її ім’я прикрашає Зал Слави Канади; ним названо астероїд, відкритий у 1997 році.

            Для мене ця жінка стала прикладом того, як досягати своєї мети у житті. І я дуже хотіла б, щоб якомога більше українців дізналися про Роберту Лінн Бондар, канадську українку, сильну жінку, видатного науковця та астронавта. Я пишаюся тим, що серед наших українців, хоча у далекій Канаді, є такі легендарні особистості.

Роберта Лінн Бондар

bottom of page